Objednanie na vyšetrenie

Inštitút klinickej a experimentálnej dermatovenerológie, Bratislava - kožná ambulancia Hegyi Bratislava / Výskum

Copyright © 2018 dermatology.sk. Všetky práva vyhradené.

Inštitút klinickej a experimentálnej dermatovenerológie, s.r.o.
Mudroňova 39
811 01 Bratislava

Tel.: +421 2 544 12 368

E-mail: ambulancia@dermatology.sk

Vitajte      |      O nás      |      Výkony      |      Cenník      |     Výskum      |      Kontakt

Vitajte      |      O nás      |      Výkony      |      Cenník      |     Výskum      |      Kontakt

MUDr. Ľubica Hegyiová: +421 2 544 12 368
MUDr. Juraj Hegyi, PhD.:+421 2 544 12 368

Psoriasis vulgaris (chronická ložisková psoriáza).


Psoriáza je neinfekčná zápalová a imunitným systémom sprostredkovaná chronická choroba kože charakterizovaná nadmernou tvorbou a následnou obnovou kožných buniek. Prejavuje sa výsevom zapálených, zhrubnutých a šupinatých ložísk na koži. Šupiny majú striebristú farbu. Vyskytuje sa takmer v rovnakej miere u mužov aj u žien a často sa objavuje medzi 15. až 20. rokom života, ale aj medzi 40. až 50. rokom. Život pacienta so psoriázou je veľmi náročný. Bunky kože sa obnovujú sedemkrát rýchlejšie ako u zdravého človeka. Výsledkom sú červené šupinaté ložiská rôznej veľkosti, ktoré môžu aj bodkovito krvácať, stav môžu komplikovať zahnisané pľuzgieriky. Existuje viacero druhov psoriázy (Psoriasis erythrodermica, Psoriasis generalisata, Psoriasis pustulosa, Psoriasis arthropathica), najčastejšia je ale chronická ložisková psoriáza – psoriasis vulgaris.


Pri chronickej ložiskovej psoriáze ložiská ochorenia vznikajú najčastejšie vo vlasoch, na lakťoch, kolenách, v krížovej a driekovej oblasti. Vzniknúť ale môžu kedykoľvek a na ktoromkoľvek mieste kožného povrchu. Postihnuté môžu byť aj chodidlá a nechty. Závažnou komplikáciou pacientov so psoriázou je psoriatická artritída, pri ktorej postihnutie kĺbov spôsobuje invalidizujúcu bolesť, stuhnutosť a nezvratné poškodenie kĺbov.

Na zdravej koži psoriatika vzniká nová psoriatická morfa aj po ľahkom poškodení, napr. po poškrabaní alebo na mieste pozitívneho epikutánneho alebo intrakutánneho testu (Köbnerov fenomén), zriedkavo aj na miestach exponovaných slnečnému žiareniu (tzv. letná forma psoriázy). Injekčný vpich, chirurgický rez, akupunktúra, plošný tlak, trenie, popálenie, poleptanie, poštípanie hmyzom, tetovanie, ale aj piercing môžu vyprovokovať psoriázu. Chorobu nesprevádzajú nijaké objektívne alebo subjektívne ťažkosti, iba niekedy je prítomný ľahký pruritus.


So psoriázou sú asociované aj iné choroby: hyperuricaemia, diabetes mellitus, hypokalciémia, malabsorpčný syndróm, astma, ochorenia srdca, depresie, artritídy.


Psoriáze je choroba, ktorá ovplyvňuje negatívne nielen fyzické zdravie pacienta, ale výrazne vplýva aj na psychiku chorého. Postihnutí trpia neraz depresiami, psoriáza obmedzuje ich citový život – často nie sú schopní nájsť si partnera a viesť normálny partnerský aj sexuálny život. Pracovné zaradenie sa ľudí s rozsiahlou psoriázou ako aj zaradenie sa do spoločenského života sú obmedzené.

CAPRADERM®
Psorcol GC

CAPRADERM®
Psorcol GCW


Sérum pre zlepšenie kvality pokožky so psoriázou

Capraderm® Atopicol GC

Capraderm® Erythro GC

Capraderm® Scarcol GC

Capraderm® Viticol GC

Capraderm® Psorcol GC

Capraderm® DiaFoot GC

Capraderm® Platinum GC

Capraderm® Balneum GM

Capraderm® Balneum GW

Capraderm® Atopicol GCW

Capraderm® Psorcol GCW

Capraderm® Skin Care emulsion GCW

Capramilk kolostrum kapsule

E-SHOP

Kolostrum

Laktoferín

Kožný mikrobióm

Literatúra

CAPRADERM®

Objednanie na vyšetrenie