Copyright © 2018 dermatology.sk. Všetky práva vyhradené.

Inštitút klinickej a experimentálnej dermatovenerológie, s.r.o.
Mudroňova 39
811 01 Bratislava

Tel.: +421 2 544 12 368
Tel.: +421 2 544 11 486
Tel.: +421 2 544 35 460
Tel.: +421 908 15 60 38

E-mail: ambulancia@dermatology.sk

Vitajte      |      O nás      |      Výkony      |      Cenník      |     Výskum      |      Kontakt

Vitajte      |      O nás      |      Výkony      |      Cenník      |     Výskum      |      Kontakt

Opýtajte sa dermatovenerológa

MUDr. Ľubica Hegyiová: +421 2 544 12 368
MUDr. Juraj Hegyi, PhD.:+421 908 15 60 38

Kolostrum (mledzivo), nazývané aj „materské mlieko“, je predchodca mlieka, ktoré produkujú mliečne žľazy cicavcov bezprostredne pred a počas prvých hodín po pôrode. Asi 2-5 dní po pôrode sa už nevytvára a postupne dochádza k jeho premene na plnohodnotné mlieko.1 U všetkých cicavcov okrem primátov je kolostrum rozhodujúce pre prežitie mláďaťa, pretože vysoké koncentrácie imunitných faktorov sa prenášajú na mláďa len prostredníctvom kolostra. Kolostrum obsahuje mnohé špecifické bioaktívne látky nevyhnutné pre rast, ako sú imunoglobulíny, antimikrobiálne peptidy a rastové faktory. Imunoglobulíny regulujú imunitnú odpoveď a chránia pred vznikom zápalových ochorení a autoimunitných chorôb a napomáhajú hojeniu a obnove poškodených tkanív. Protizápalové látky znižujú podráždenie, ktoré je typické pre autoimunitné choroby. Kolostrum je jediným prirodzeným zdrojom dvoch rastových faktorov, ktoré podporujú množenie a regeneráciu buniek.


Kolostrum má rozhodujúcu úlohu pri podpore imunitného systému novorodenca počas jeho vývoja.2 Kolostrum obsahuje na prolín (aminokyselina) bohaté peptidy, takzvaný kolostrinin, silný imunomodulátor, ktorý dokáže znížiť prehnanú imunitnú odpoveď typickú pre autoimunitné ochorenia. Zabraňuje nadprodukcii lymfocytov a stimuluje produkciu T-buniek. Výhodou je, že využitie tejto látky nie je druhovo závislé a teda, že aj človek môže rovnako využívať kozie kolostrum.

Rastové faktory prítomné v kolostre tiež pomáhajú opravovať poškodenie tkaniva pri autoimunitných chorobách. EGF (epitelový rastový faktor) môže zvrátiť deštrukciu kožných buniek, TGF (transformujúci rastový faktor) prítomný v kolostre v dvoch formách môže pomôcť odvrátiť rozpad bielkovín a navodiť obnovu tkanív. IGF (inzulín like rastový faktor) podporuje zase transport glukózy v krvi diabetikov. Rastové faktory v kolostre majú teda predovšetkým protizápalové účinky, dokážu pomôcť opraviť poškodené bunky a tým znížiť medzibunkové priestory, čo zabráni ďalšiemu úniku toxínov do tela.3,4,5Najvýznamnejšiou bioaktívnou zložkou kolostra je laktoferín. Laktoferín je glykoproteín, ktorý viaže ióny železa a je schopný narušovať bunkové membrány niektorých typov baktérií, kvasiniek a tiež plesní. Laktoferín má významný antibakteriálny, antivírusový antimykotický a antiparazitárny účinok, dokonca je preukázaný jeho ochranný účinok proti chlamýdiam. Laktoferín sa významne podieľa na protizápalovej reakcii a chráni organizmus proti škodlivým účinkom chemických látok. Spolupracuje s ostatnými účinnými látkami kolostra a potencuje tak opätovnú obnovu rovnováhy kožného mikrobiómu. Potenciál funkčnej všestrannosti laktoferínu je aktuálne skúmaný v mnohých aplikáciach.


Medzi ďalšie bioaktívne zložky kolostra patria enzýmy laktoperoxidáza a lyzozým. Oba enzýmy majú širokospektrálny antimikrobiálny účinok.


Okrem uvedných bioaktívnych látok obsahuje kolostrum aj veľmi významnú mikroflóru, predovšetkým rody Lactobacillus a Bifidobacterium, ktoré sa využívajú na prípravu probiotických produktov. Probiotiká optimalizujú kolonizáciu a zloženie „dobrej“ mikroflóry, majú stimulačný účinok na trávenie, posilňujú nešpecifickú imunitu a celkovú odolnosť organizmu.

Capraderm Viticol

Capraderm AR

Capraderm AD

Capraderm AW

Capraderm Scarfix

Capraderm lotio

Capraderm Balnea

Capramilk kolostrum kapsule

E-SHOP

Kolostrum

Laktoferín

Kožný mikrobióm

Literatúra

CAPRAMEDIC®
rad prípravkov Capraderm